Rol model olmak

Rol model olmak

Kadın rol model kavramını belirleyen farklı özellikler var ve herkesin tanımı birbirinden farklı olabilir. Koza'da rol model tanımını kullanırken bizim önem verdiğimiz ve tüm rol modellerde ortak olan bazı özellikler var.

  • Koza'da yer verdiğimiz kadınlar birbirinden çok farklı kişiliklere ve hayatlara sahip olsalar da bazı temel değerleri paylaşan, birliktelik ve toplumsal eşitlik için çalışan kişilerdir.
  • Rol modellerimiz "birbirini destekleyen kadınlar" kavramını ciddiye alan, kendisinden sonra gelen jenerasyona destek olmak için vakit ayıran kadınlar. Genç kızların kendi potansiyellerini keşfedebilmeleri için birbirlerini cesaretlenmenin önemini bilen ve bunun için çaba sarf eden kişilerden oluşur.
  • Koza'da bir rol modelin ünlü olmasına gerek yok, etrafınızda görebileceğiniz herhangi bir kadın rol model olabilir. Rol modeller hayatta bir fark yaratabilen kadınlardır, bu fark kendi günlük hayatındaki küçük şeyler de olabilir, herkes tarafından takdir gören büyük adımlar da. Kadın rol model olmak, ulaşılan kariyerden ve statüden kaynaklanan bir özgüvenden fazlasını gerektirir, kendi değerinin farkında olmanın getirdiği bir özgüveni. Bu platformda yer alacak kadınların iş hayatındaki statülerinden çok kendilerini iyi ifade edebilen, lise ve ortaokul öğrencisi genç kızlara kendi deneyimlerini aktarabilen, bir fark yarattığına inanan ve hayatta bulunduğu noktadan gurur duyan kadınlardan oluşmasını önemsiyoruz.
  • Koza'da meslekler arasında ayrım yapmıyoruz ama sayısal bölümlerdeki kız öğrenci sayısının az olmasının sebebinin cinsiyetçi ön yargılardan kaynaklandığının farkındayız. Bu sebeple STEM alanındaki meslekler bizim için öncelikli. Her genç kızın becerisi ve ilgisi olan alanı özgürce seçebilmesi için mühendislik ve STEM alanındaki meslekleri görünür kılmak için çaba sarfediyoruz.
  • Koza'da geleneksel cinsiyet rollerine dayali eşitsizliği ortadan kaldırmak üzere çalıştığımız için önemli rollerdeki kadınların genç jenerasyonlara görünür olması bizim için oldukça önemli. Bu platformda güçlü, zeki ve bilgili kadınların profillerinin yer alması bu programa kayıt olan genç kızlara yapabileceklerinin cinsiyetlerinden bağımsız ve neredeyse sonsuz olduğunu gösterecek.

Sizin rol modeliniz kim? Kim yaptıklarıyla sizi ve aldığınız kararları etkiledi?

Rol modellerimizden biri de siz olun!

Bu platformu genç kızların hem keyif alacakları hem de güvende hissedecekleri bir alan yaratma düşüncesiyle tasarladık.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Rol model ilkeleri

Koza'da gerçekleşen tüm projelerin ve içeriklerin arkasında bazı ortak değerler yer alıyor.

Detaylı bilgi için tıklayın.