Sıkça sorulan sorular

Profilimi oluştururken nelere dikkat etmeliyim?

Koza Platformu'nda oluşturduğun profil ile ortaokul ve lise öğrencisi genç kızları iş hayatında başarılı rol modeller ile tanıştırmayı amaçlıyoruz. Bu sayede genç kızlar birçok farklı meslek hakkında bilgi sahibi olabilecek, farklı alanlarda kariyer yapma imkânına sahip olduklarını görecekler. Bu sebeple profilini tanıtırken kullandığın dilin okuyucuların anlayacağı seviyede olmasına dikkat edebilirsin. Kurduğun cümlelerin yoğun bir mesleki terminoloji veya İngilizce kelimeler içermesi anlaşılır olmasını engelleyebilir.

Mesaj tercihinin açık olması ne demek?

Koza Platformu'nda genç kızların iş hayatın ile ilgili merak ettikleri konularda sorularını sorabilmeleri için bir mesajlaşma alanı bulunuyor. Eğer mesaj tercihini açık olacak şekilde işaretlersen profilinde “Mesaj gönder!” butonu olacak. Bu sayede diğer üyeler sana mesaj yollayabilecekler. Unutma, gelen mesajları cevaplamak için vakit ayırman gerekecek! Mesaj ayarların kapalı olduğu durumda ise kimseyle mesajlaşamazsın. Mesaj ayarlarını her zaman değiştirebilirsin.

Mentorluk tercihinin açık olması ne demek?

Koza Platformu'nuna ikinci fazda öğrencilerle birebir iletişim kurulabilecek bir mentorluk modülü de eklenecek. Eğer mentor olma tercihini açık olarak işaretlersen seni ileride iletişime geçmek üzere potansiyel mentor havuzumuza ekleyeceğiz. Mentorluk tercihlerini her zaman değiştirebilirsin.

Profilimin yayına alınmadan önce neden onaylanması gerekiyor?

Koza Platformu 18 yaşından küçük genç kızları kariyer alternatifleri hakkında bilgilendirmek, farklı meslekler ve sektörler hakkında bilgi vermek amacıyla hayata geçirilmiştir. Rol model olarak oluşturulan profilin gerçek olduğundan; uygunsuz ve küfürlü bir metin içermediğinden emin olmak için yayına almadan önce inceliyor, yayına aldıktan sonra da profilde gerçekleşen değişiklikleri takip ediyoruz.

Profilimi oluşturdum başka ne yapabilirim?

Arkadaşlarını davet edebilirsin! Platformda yer alan kadın rol model sayısının fazlalaşması ve kız öğrenciler tarafından geleneksel olarak daha az tercih edilen mesleklerin temsil edilmesi bizim için çok önemli. Bu sebeple bu platformda başarıları sebebiyle yer alması gerektiğini düşündüğün iş kadını, sanatçı veya sporcu bir arkadaşını davet edebilirsin.

Profilini güncelleyebilirsin! Rol model olarak profilini oluşturduktan sonra iş hayatında meydana gelen değişikliklere ve yeni başarılarına profilinde yer vermen çok önemli! Bunun için bir de post alanı yarattık, güncellemelerini burada paylaşabilirsin.

Mesajlaşma ve mentorluk tercihlerini açarak öğrencilerin seninle birebir iletişim kurmasına izin verebilirsin! Lise dönemindeki bir genç kızın tanıdığı ilk kimya mühendisi, milli sporcu veya heykel sanatçısı sen olabilirsin! Onların iş hayatın ile ilgili birçok soruları olacaktır. Mesajlaşma modülünü açık bırakırsan sana platform üzerinden sorularını sorarak birebir iletişime geçebilirler. Ama unutma bu mesajlara cevap vermek için zaman ayırman gerekecek! Koza Platformu'nuna ikinci fazda öğrencilerle birebir iletişim kurulabilecek bir mentorluk modülü de eklenecek. Mentorluk tercihini açık olacak şekilde işaretlersen seni potansiyel mentor havuzumuza ekleriz ve mentorluk modülünü hayata geçirdiğimizde bu konuda seninle iletişime geçebiliriz.

Genç kızlarla mesajlaşırken nelere dikkat etmeliyim?

Koza Platformunun amacı genç kızları kariyer alternatiflerini hakkında bilgilendirmek ve onları ilham alabilecekleri başarılı kadınlarla buluşturmak olduğu için bu platform üzerinden sadece kariyerin, eğitim aldığın alan, çalıştığın sektör ve kariyer tecrübelerin odaklı sohbetler etmeni isteriz.

Unutma, genç kızların ilham alacağı başarılı bir rol model profili olarak senden ne duydukları onlar için çok önemli. Merak ettikleri konulara özenli cevaplar vermen ve motive edici olman onların hayatta yaptıkları tercihleri değiştirebilir.
Üyelerle mesajlaşırken beklemediğin bir soru alabilirsin. Nasıl cevaplayacağından emin olmadığın veya rahatsız olduğun bir soru ile karşılaşırsan her zaman bizimle iletişime geçebilirsin.