Neden Koza?

Neden Koza?

Öğrencilerin ergenlik döneminde kendilerini zenginleştirecek ve olası kariyer yolculukları hakkında bilgi verecek rol modelleri ile karşılaşmamaları ilerideki yaşamlarında meslek anlamında kısıtlı alternatifler arasından tercih yapmalarına sebep olmaktadır. Bu yüzden öğrencilerin büyük kısmı yeteneği ve ilgileri olan konu üzerine değil geleneksel cinsiyet rollerinin yönlendirmesine göre eğitim almakta ve meslek tercihi yapmakta.

Türkiye'de on binlerce öğrenci hayal ettikleri mesleklere nasıl ulaşacaklarını bilmedikleri için hayal dahi etmekten vazgeçiyor. Durum özellikle kız öğrenciler için daha vahim, bunun en önemli sebebi etraflarında kendilerine örnek alacakları rol modellerinin eksikliği. Araştırmalar, rol modellerin bir konudaki davranışları, tavırları ya da değerleri iletmede en kuvvetli araç olduğunu ortaya koyuyor. Microsoft'un yaptığı bir araştırmaya göre STEM ile ilgili konulara ilgisi olan genç kızların oranı bu konuda kendilerine ilham verecek bir model olduğu zaman ikiye katlanıyor.

Koza ortaokul ve lise öğrencilerinin girip merak ettikleri meslekler hakkında bilgi sahibi olacakları, bu alanda çalışan başarılı kadınları tanıyacakları isterlerse bu kadınlarla iletişime geçecekleri online bir platform. Amacımız Türkiye'nin her yerinden kız öğrencileri hayallerine bir adım daha yaklaştırmak, geleceğin başarılı genç kadınları olmalarını sağlamak.

Neler yapıyoruz?

Türkiye'nin her yerinden genç kızları güçlendirmek için teknolojiyi kullanıyoruz. İş hayatında başarılı olmuş çalışan kadınlar ile ortaokul ve lise çağındaki genç kızların bir araya gelecekleri bir topluluk yürütüyoruz.

İlham ver

Rol model platformu

Farklı meslekler hakkında bilgi almak, hayalini kurduğu meslekte başarılı olmuş kadınlarla tanışmak isteyen genç kızlar buraya!

Güçlendir

Online mentorluk programı

Ufak desteklerle kanatlanmaya hazır genç kızlar gönüllü mentorlarla online olarak bir araya geliyor. Farklı başlıklardaki 6 haftalık program ile kendini keşfeden kız öğrenciler kendi değişimleri için adım atıyor.

Eğitim ver

Sesini Duyuran Kızlar eğitimleri

Genç kızları cinsiyet eşitliği bilinci sağlayacak araçlarla donatarak, ihtiyaçları olan temel becerileri ve yetkinlikleri kazandırarak, kendilerini tanıyarak ve güçlü yanlarını keşfederek güçlü birer birey olmalarını destekleyecek eğitim programları.

Destekle

Türkiye'nin her yerinden kız öğrencileri hayallerine bir adım daha yaklaştırmamıza ve geleceğin güçlü kadın liderleri olmalarını sağlamamıza destek olun.

Bilgi al Rol model ol